Szukaj
Close this search box.

Ataki ransomware – czym są i jak im zapobiegać?

Spis treści

Poza bezpośrednimi stratami finansowymi i przerwami operacyjnymi działalności, incydenty naruszające bezpieczeństwo środowiska informatycznego takie jak ataki ransomware, mogą prowadzić do długoterminowych konsekwencji. Dlatego istotne jest stosowanie środków prewencyjnych, takich jak regularne tworzenie kopii zapasowych i inne działania w ramach bezpieczeństwa IT.

Ransomware stało się jednym z najbardziej powszechnych i destrukcyjnych typów cyberataków, szczególnie w sektorze biznesowym i instytucjach publicznych. Wiele tych ataków wykorzystuje techniki takie jak phishing, by nakłonić użytkowników do otwierania zainfekowanych załączników lub odwiedzania złośliwych stron internetowych.

Ransomware- co to?

Ransomware to rodzaj złośliwego oprogramowania typu malware, które blokuje dostęp do danych lub systemów komputerowych. Zazwyczaj po zainfekowaniu komputera lub sieci ransomware szyfruje pliki, uniemożliwiając dostęp do nich. Następnie, w celu odzyskania dostępu, domaga się zapłaty okupu. Obecnie, autorzy ransomware często żądają zapłaty w postaci kryptowalut lub poprzez transakcje kartą kredytową.

Ataki ransomware – przebieg i skutki

Infekcja- ransomware może dostać się do systemu na różne sposoby, najczęściej poprzez zainfekowane załączniki e-mail, złośliwe linki, luki w zabezpieczeniach oprogramowania lub poprzez ataki typu phishing.

Szyfrowanie danych na zainfekowanym urządzeniu. Szyfrowanie jest na tyle silne, że użytkownik nie jest w stanie samodzielnie odzyskać dostępu do swoich danych.

Ofiara ataku otrzymuje komunikat z żądaniem okupu, często z instrukcjami dotyczącymi płatności. Bardzo często wykorzystywane są w tym celu kryptowaluty.

Opłata nie gwarantuje, że ofiara odzyska dostęp do swoich danych. Ponadto, płacenie okupu może zachęcić przestępców do dalszych ataków.

Wpływ na organizacje i osoby prywatne

Ataki ransomware mogą dotknąć zarówno indywidualnych użytkowników, jak i duże organizacje, w tym szpitale, szkoły i firmy. Skutki takich ataków mogą być bardzo kosztowne i zakłócać operacyjną działalność przedsiębiorstw. Jednak nie tylko, ponieważ utrata danych może wiązać się z negatywnym wpływem na reputację danej organizacji, ze względu na naruszenie danych osobowych i innych poufnych informacji.

Jak zapobiegać atakom ransomware?

Przede wszystkim backup danych, który jest nie tylko pojedynczą kopią plików, ale również procesem zabezpieczenia danych w organizacji. Najlepszym sposobem na ochronę przed ransomware jest zapobieganie utraty danych, czyli regularne tworzenie kopii zapasowych danych, ich replikacja, a także aktualizowanie oprogramowania, szkolenie użytkowników w zakresie bezpieczeństwa oraz stosowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa, takich jak firewalle i oprogramowanie antywirusowe.

 

5/5 - (1 głosów)