Szukaj
Close this search box.

Zasady bezpiecznego korzystania z komputera

Spis treści

Na przestrzeni lat komputer stał się narzędziem pracy i rozrywki, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie codzienności. Urządzenie pomaga w komunikacji, zdobywaniu wiedzy na określone tematy, a także przyspiesza i ułatwia realizację zleceń. Aby użytkowanie komputera i globalnej sieci było bezpieczne, należy przestrzegać konkretnych zasad, dzięki którym zmniejszy się ryzyko zainfekowania urządzenia np. przez złośliwe oprogramowanie. O czym należy pamiętać?

 

Rozwiązania techniczne, które zabezpieczą komputer

Aby zabezpieczyć komputer przed różnego rodzaju zagrożeniami, warto sięgnąć po sprawdzone rozwiązania techniczne.

1. Silne hasło

Ustaw hasło – aby uniemożliwić dostęp do twojego komputera osobom niepowołanym, a jednocześnie ochronić informacje dostępne na urządzeniu, zdecyduj się na hasło.

2. Kontrola danych osobowych i firmowych

Dbaj o swoje dane – na każdym urządzeniu znajdują się ważne dane – prywatne bądź związane z pracą, które powinno się zabezpieczyć. Pomoże w tym stworzenie kopii zapasowych. Dzięki temu podczas awarii systemu, ataku hackerskiego czy na skutek błędów nie stracisz cennych plików.

3. Dobry antywirus

Korzystaj z oprogramowania antywirusowego – program antywirusowy powinien być zainstalowany na każdym komputerze. Pomoże on ochronić system przed złośliwym oprogramowaniem, zabezpieczy sieć oraz będzie filtrować poszczególne strony internetowe pod kątem ich szkodliwości dla urządzenia.

4. Aktualizuj oprogramowanie

Sprawdzaj aktualizacje – regularnie aktualizuj zarówno system operacyjny, jak i wszystkie zainstalowane na urządzeniu programy, dzięki temu zmniejszysz ryzyko zainfekowania komputera szkodliwym oprogramowaniem oraz ustrzeżesz przed innymi zagrożeniami. Każda przeglądarka internetowa i system operacyjny udostępnia użytkownikom aktualizacje, które usuwają wykryte błędy. Większość z nich aktualizuje się automatycznie.

5. Legalne źródło

Korzystaj z legalnego oprogramowania – pamiętaj o tym, by korzystać jedynie z legalnego oprogramowania pozyskanego bezpośrednio od producenta bądź dostawcy. Instalowanie programów pochodzących z niesprawdzonych źródeł może stanowić ogromne zagrożenie dla urządzenia.

6. Skanuj przenośniki danych

Skanuj przenośne nośniki pamięci – jeśli podłączasz do komputera pendrive, nie zapomnij o przeskanowaniu go pod kątem szkodliwego oprogramowania i wirusów.

7. Dbaj o komputer firmowy

W przypadku komputera służbowego, pamiętaj o tym, aby nie używać go do celów prywatnych, nie pożyczać innym osobom oraz przechowywać go w bezpiecznym miejscu. Nie zapomnij blokować urządzenia za każdym razem, gdy od niego odchodzisz. Komunikuj się jedynie za pośrednictwem poczty służbowej lub specjalnych komunikatorów. W razie jakichkolwiek problemów technicznych, zgłoś się do odpowiednich osób w celu jak najszybszego wykrycia nieprawidłowości.

 

Jak bezpiecznie korzystać z Internetu?

Mimo że Internet daje dużo możliwości, korzystanie z niego wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami, z których nie każdy zdaje sobie sprawę. Warto zatem zachować czujność oraz pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą w bezpieczny sposób używać komputera.

  • Nie otwieraj podejrzanie wyglądających plików oraz nie klikaj w linki pochodzące od nieznanych nadawców, ponieważ mogą one zawierać złośliwe oprogramowanie, przez które utracisz dane oraz pliki.
  • Nie podawaj nikomu prywatnych danych (w tym danych logowania czy kart płatniczych).
  • Wybieraj jedynie silne hasła. W przypadku korzystania z portali społecznościowych, ustaw uwierzytelnianie dwuskładnikowe.
  • Jeżeli podczas przeglądania stron internetowych na twoim komputerze wyświetli się komunikat dotyczący potencjalnego zagrożenia, nie lekceważ go.

Bezpieczeństwo sieci

Aby móc bezpiecznie korzystać z komputera, zadbaj również o sam sprzęt. Sprawdź czy router jest zaktualizowany, a w razie konieczności zaktualizuj go. Zmień hasło fabryczne na silne, które składa się z minimum 15 znaków. Wyłącz dostęp zdalny, przez który istnieje ryzyko włamania się do sieci, a także funkcję Universal Plug and Play, która jest bardzo często wykorzystywana przez cyberprzestępców.

4.7/5 - (3 głosów)