Szukaj
Close this search box.

Skanowanie sieci Wifi – na czym polega?

Spis treści

Niezależnie od obszaru działania przedsiębiorstwa, ważne jest zachowanie ciągłości funkcjonowania infrastruktury informatycznej. W tym celu firmy decydują się na wdrożenie różnego rodzaju zabezpieczeń, które ochronią biznes przed ewentualnymi problemami, usterkami czy atakami hakerskimi, które mogłyby doprowadzić do wycieku lub utraty cennych danych. Jednym z polecanych rozwiązań jest skanowanie sieci informatycznych. Na czym polega? Co warto wiedzieć o narzędziu SecPoint Vulnerability Scanner?

Na czym polega skanowanie sieci informatycznej?

Skanowanie sieci Wifi polega na monitorowaniu sieci i połączeń Wifi w celu wykrycia ewentualnych luk w bezpieczeństwie systemu. Dzięki temu można zabezpieczyć ważne dane przed ich skasowaniem (przypadkowym lub celowym), wrogim szyfrowaniem, wyciekiem lub innymi zagrożeniami. Podczas skanowanie stosuje się różne metody, na przykład skanowanie z użyciem bazy danych czy za pomocą słowników atakujących.

Skutecznym narzędziem do skanowania sieci informatycznej jest SecPoint Vulnerability Scanner. Oprogramowanie można zainstalować w przypadku następujących systemów:

  • VMware,
  • ESXi,
  • Player,
  • MS Hyper-V,
  • Azure i Linux.

Po zainstalowaniu SecPoint Vulnerability Scanner użytkownik może określić rodzaj skanowania i dokładną analizę. Narzędzie wykorzystuje się nie tylko do skanowania sieci Wifi, lecz także do:

  • skanowania sieci LAN, czyli sieci lokalnej, co zwiększa bezpieczeństwo całego systemu oraz pozwala śledzić urządzenia, które znajdują się w sieci,
  • skanowania zawartości serwera – dzięki temu można wykryć potencjalne zagrożenia oraz szybko na nie zareagować w razie konieczności,
  • skanowanie wrażliwości systemu – regularne skanowanie informuje na bieżąco o ewentualnych zagrożeniach oraz słabych punktach infrastruktury IT,
  • skanowanie portów i protokołów – dzięki temu wiadomo czy dany system jest bezpieczny i odpowiednio skonfigurowany,
  • skanowanie podatności w aplikacjach – aby zminimalizować ryzyko potencjalnych ataków i innych zagrożeń, warto skanować luki również w aplikacjach.

Skanowanie sieci Wifi – podsumowanie

Każda firma, która korzysta z sieci Wifi, powinna podjąć odpowiednie działania zwiększające bezpieczeństwo infrastruktury informatycznej. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy informatycznej i skanowanie sieci Wifi za pomocą SecPoint Vulnerability Scanner. To nowoczesne oprogramowanie, które skutecznie ochroni sieć informatyczną przed różnego rodzaju zagrożeniami, takimi jak ataki cyberprzestępców, utrata danych czy wyciek cennych informacji. Na czym polega skanowanie sieci Wifi? To przede wszystkim monitorowanie sieci oraz połączeń Wifi w celu wykrycia ewentualnych luk bezpieczeństwa.

5/5 - (3 głosów)