Szukaj
Close this search box.

Bezpieczeństwo sieci informatycznych – jak ochronić swoją firmę?

Spis treści

Ciągłość działania infrastruktury informatycznej jest niezwykle ważna dla każdego biznesu, niezależnie od tego czy będzie to firma usługowa, handlowa czy produkcyjna. Nawet krótkotrwałe problemy z jej funkcjonowaniem mogą wpłynąć negatywnie na rentowność przedsiębiorstwa.

Aby zapobiec takiej sytuacji, należy zadbać o bezpieczeństwo sieci informatycznych. W tym celu warto zdecydować się na współpracę z firmą informatyczną i na kompleksową obsługę IT, która obejmuje między innymi monitoring IT, backup danych oraz bezpieczeństwo IT. Jak ochronić swoją firmę przed awariami, włamaniami i utratą cennych danych? Zapraszamy do lektury!

Bezpieczeństwo sieci informatycznych – rozwiązania

Bezpieczeństwo sieci IT obejmuje konkretne zabezpieczenia, dzięki którym zmniejszy się ryzyko wystąpienia ewentualnych problemów technicznych, usterek czy ataków hakerskich. Aby jednak wdrożyć odpowiednie środki zabezpieczające, trzeba umieć zidentyfikować potencjalne zagrożenia oraz posiadać wiedzę w zakresie luk bezpieczeństwa w sieci informatycznej. W tym celu należy wybrać taką strategię, która zapobiegnie problemom, a także w razie konieczności umożliwi ich błyskawiczne wykrycie oraz szybką reakcję.

Poniżej kilka rozwiązań, które pomogą skutecznie zabezpieczyć firmę:

1.Segmentacja sieci – to ważny element bezpieczeństwa, zwiększający wydajność, który polega na podziale sieci na mniejsze części. Przykładem może być tworzenie wirtualnych sieci lokalnych.

2. Szyfrowanie – to proces polegający na przekształceniu danych w szyfr. Główne metody szyfrowania to kryptografia symetryczna i asymetryczna.

3. Szyfrowanie urządzeń mobilnych – aby jak najlepiej zabezpieczyć dane przedsiębiorstwa, warto pomyśleć o zaszyfrowaniu urządzeń mobilnych, z których korzysta się w trakcie pracy.

4. Kopie bezpieczeństwa – backup danych to różnego rodzaju działania zapewniające dostęp do zasobów firmy w przypadku wystąpienia następujących sytuacji:

  • wrogie szyfrowanie,
  • celowe usunięcie danych przez cyberprzestępców,
  • przypadkowe skasowanie danych,
  • pożar,
  • kradzież sprzętu itd.

Tworzone kopie zapasowe powinny być przechowywane w bezpiecznym miejscu.

5. Systemy antywirusowe – aby infrastruktura IT była bezpieczna, należy dobrać właściwe technologie i środki. Programy antywirusowe wykrywają i zwalczają wirusy komputerowe, a także chronią przed innymi zagrożeniami. Aby jednak system zabezpieczał zasoby firmy przed kradzieżą czy utratą, powinien być administrowany przez specjalistów IT.

Na jaki antywirus można się zdecydować? Dobrym rozwiązaniem dla użytkowników działających w różnych branżach będzie Sophos. To program bazujący na sztucznej inteligencji i zaporach sieciowych, który zabezpieczy przed szkodliwym oprogramowaniem komputery, laptopy, urządzenia mobilne, chmury publiczne, sieci Wi-Fi.

6. Zapory sieciowe – to doskonały sposób zwiększenia bezpieczeństwa sieci IT. Zapory chronią przed przedostaniem się na zewnątrz danych.

7. Monitoring IT – dzięki specjalnym narzędziom można kontrolować system informatyczny i reagować na zagrożenia, co zmniejszy ryzyko awarii, przestoju w funkcjonowaniu infrastruktury i spadku wydajności.

Podsumowanie

Pod pojęciem bezpieczeństwa sieci kryją się wszelkiego rodzaju działania zabezpieczające dane przed wyciekiem, kradzieżą itd. Aby ochronić firmę, należy pomyśleć między innymi o programach antywirusowych, stworzeniu kopii bezpieczeństwa, zaporach sieciowych, szyfrowaniu.

Nowoczesne narzędzia i technologie nie tylko zapobiegają włamaniom czy utracie danych, lecz także w razie jakichkolwiek problemów, pozwalają szybko podjąć odpowiednie działania.

5/5 - (1 głosów)