Szukaj
Close this search box.

Samsung KNOX – co to? Jak działa?

Spis treści

Chcąc skorzystać z internetu, coraz częściej sięgamy po urządzenia mobilne, np. smartfony. Sprawdzamy pocztę, ściągamy aplikacje, aby móc dokonywać operacji bankowych, słuchać muzyki, itp. Smartfony lub tablety, tak samo jak komputery, również narażone są na ataki hakerskie oraz na działanie złośliwego oprogramowania. Niestety, o ile bardzo często decydujemy się dodatkowo zabezpieczyć komputer przed uszkodzeniem dysku lub wyciekiem danych, o tyle w przypadku telefonów ciągle o tym zapominamy, myśląc, że zwykły PIN w pełni ochroni nasz smartfon. W jaki sposób zabezpieczyć dodatkowo swoje urządzenie mobilne? Zachęcamy do lektury.

Zagrożenia dla informacji przechowywanych w smartfonie

Istnieją dwa rodzaje zagrożeń, na które w dość dużym stopniu narażone są telefony. Po pierwsze, sprzęt ten można, np. przez przypadek zgubić, co może w efekcie doprowadzić do wycieku danych – osoba nieupoważniona rozpowszechni nasze informacje, np. zdjęcia. Drugi rodzaj zagrożenia, o którym ciągle jeszcze zapominamy, ma charakter wewnętrzny. Ściągając aplikacje czy pliki z nieznanych źródeł, możemy wgrać na dysk swojego telefonu złośliwe oprogramowanie, które między innymi usuwa, zmienia, rozpowszechnia dane.

Samsung KNOX

Osoby korzystające na co dzień ze smartfonów lub tabletów marki Samsung, mogą zdecydować się na instalację kompatybilnej platformy bezpieczeństwa Samsung KNOX, na którą składają się unikalne kody zabezpieczeń, elementy sprzętowe i oprogramowanie. Dzięki czemu telefony są zabezpieczone wielowarstwowo.

Samsung KNOX jest kompatybilny zarówno ze smartfonami ze średniej półki, jak i urządzeniami flagowymi.

Jak działa platforma zabezpieczeń Samsung KNOX?

Pierwszym krokiem jest instalacja platformy na telefon lub tablet. Po wykonaniu tej czynności tworzy się tak zwany wyizolowany kontener danych, który jest zabezpieczony hasłem, kodem PIN lub odciskiem palca. Następnie, konfigurując Samsung My KNOX, można określić, jakie aplikacje mają być chronione przez platformę. Warto zabezpieczyć je wszystkie.

Za każdym razem, gdy chcemy uzyskać dostęp do danych oraz aplikacji zapisanych w tej nakładce, musimy podać hasło. Otwiera nam wtedy osobny pulpit Androida z własnymi ikonami na ekranie. Tuż po wyjściu z systemu możemy go ręcznie zablokować lub też poczekać, aż po kilku minutach nastąpi automatyczna blokada.

Ważną informacją jest to, że nie następuje żadne szyfrowanie pomiędzy platformą Samsung My KNOX a systemem w telefonie. Wszystkie aplikacje mają swoje kopie, a kolejne można już swobodnie instalować przy użyciu Samsung My KNOX, a konkretniej sklepu z aplikacjami: Samsung KNOX Apps.

Dane, jakie przechowywane są w smartfonie, również można w bardzo łatwy sposób przechwycić i rozpowszechnić. Aby zapobiec niechcianemu wyciekowi informacji, warto zdecydować się na instalację dodatkowej platformy zabezpieczeń. Osoby korzystające z urządzeń mobilnych marki Samsung, mogą zdecydować się na instalację Samsung My KNOX. Platforma ta składa się z wielu kodów zabezpieczeń i oprogramowania, które chronią dodatkową aplikacje, dane kontaktowe, wiadomości, itp. przed działaniem szkodliwego oprogramowania.

5/5 - (1 głosów)