Szukaj
Close this search box.

Monitorowanie sieci IT. Dlaczego warto?

Spis treści
Monitoring IT jest jednym z podstawowych elementów zarządzania bezpieczeństwem infrastruktury (systemem, danymi, aplikacjami). Dzięki usłudze możliwe jest zachowanie całkowitej kontroli nad urządzeniami sieciowymi oraz środowiskiem informatycznym danego przedsiębiorstwa, niezależnie od tego czy znajduje się ono w chmurze czy w tradycyjnych centrach danych. Dlaczego warto zdecydować się na monitorowanie sieci IT?

Monitoring sieci IT – dlaczego warto się zdecydować?

Aby mieć pod kontrolą, że sieć działa sprawnie i bezpiecznie, warto zdecydować się na monitoring IT. Usługa polega na stałej kontroli sieci oraz wszystkich urządzeń funkcjonujących w jej strukturze po to, by wykryć ewentualne problemy w ich działaniu, które wpływają w bezpośredni sposób na pracę i wydajność danej firmy. Zastanawiasz się dlaczego to takie ważne? Jeden niewłaściwie funkcjonujący element sieci może powodować straty, przez które przedsiębiorca poniesie dodatkowe koszty.

W czym pomoże monitorowanie sieci?

Monitorowanie sieci pomoże:
  • uniknąć awarii związanych z siecią i infrastrukturą informatyczną,
  • w dostarczeniu niezbędnych informacji na temat aktualnego stanu i działania środowiska IT,
  • w razie jakichkolwiek usterek czy problemów w szybki sposób podjąć konieczne działania naprawcze,
  • zwiększyć bezpieczeństwo danych,
  • w ułatwieniu i usprawnieniu działań podejmowanych w zakresie IT,
  • zwiększyć efektywność i wydajność działania sieci,
  • w utrzymaniu sprawnie funkcjonującej sieci, przez co dane przedsiębiorstwo może działać bez przerw,
  • zaplanować budżet związany z modernizacją IT.

Wykrywanie urządzeń w sieci

Aby skutecznie kontrolować sieć IT oraz urządzenia sieciowe, wykorzystuje się do tego celu specjalne narzędzia do monitoringu. Dzięki temu możliwe jest m.in. wykrycie urządzeń znajdujących się w sieci po to, by przeanalizować ich pracę i wzajemne interakcje. Dokładnej analizie poddaje się wszystkie zmiany zachodzące w obrębie ruchu sieciowego, podłączonych stacji roboczych czy interfejsu sieciowego.Monitoring IT dostarcza również ważnych informacji na temat obciążenia analizowanej sieci oraz stanie i zachowaniu poszczególnych urządzeń. Dzięki temu specjalista IT może szybciej wykryć wszelkie nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu.Skuteczne narzędzia do monitoringu pozwolą również wskazać wszystkie urządzenia, które w konkretnej chwili są podpięte do sieci danej firmy. W ten sposób można wykryć każde nieautoryzowane urządzenie.

Konfiguracja urządzeń

Po sprawdzeniu aktualnego stanu monitorowanych urządzeń, w ramach usługi można przeprowadzić testy konfiguracyjne (w oparciu o dane uwierzytelniające). W trakcie procesu sprawdza się czy konfiguracja odpowiada systemowi monitorowania.

Monitoring sieci

W ramach monitoringu obserwuje się nie tylko czy dane urządzenie jest aktywne w sieci, lecz także ocenia się jego aktualny stan oraz stopień wykorzystania. Stosowane narzędzia umożliwiają pozyskanie danych dotyczących interfejsów używanych do łączenia urządzeń sieciowych oraz wykorzystanie zasobów danego urządzenia przez określoną liczbę użytkowników.Sieć może być kontrolowana w czasie rzeczywistym. Umożliwia to monitoring jej stanu, zasobów czy konfiguracji. W oparciu o pozyskane w ten sposób informacje, specjaliści IT mogą opracować aktualne raporty.

Monitoring Sieci It – Podsumowanie

Monitorowanie sieci IT to usługa, na którą powinny się zdecydować nie tylko duże firmy. Pomaga kontrolować infrastrukturę, zapobiega awariom, a także optymalizuje koszty dzięki śledzeniu wydajności sieci i urządzeń, pozyskiwaniu użytecznych danych i zwiększeniu bezpieczeństwa. Dzięki zaawansowanym narzędziom, monitoring sieci IT będzie przebiegać sprawnie, skutecznie i bezproblemowo.
5/5 - (3 głosów)