Szukaj
Close this search box.

Bezpieczeństwo IT w małej firmie – TOP 3

Spis treści

W czasach komputeryzacji i ciągłego rozwoju świata cyfrowego, coraz więcej firm inwestuje w nowoczesne rozwiązania informatyczne, które pomagają zarówno w integracji wszystkich działów i funkcji przedsiębiorstwa, jak i w utrzymaniu konkurencyjności na rynku. Samodzielne zarządzanie infrastrukturą IT nie zawsze jest łatwe, wystarczy bowiem chwila nieuwagi, by stracić cenne pliki.

Bezpieczeństwo IT to złożony proces, który wymaga nieustannej analizy ewentualnych niebezpieczeństw, likwidowania najsłabszych punktów infrastruktury oraz wdrożenia określonych systemów zabezpieczających. Pomogą w tym prawidłowe dobrane systemy ochronne.

 

1. Firewall

Firewall (inaczej zapora) to system informatyczny, który chroni urządzenia z dostępem do Internetu przed nieautoryzowaną transmisją danych z prywatnej sieci lub do jej wnętrza. Blokuje zatem wszelkie złośliwe oprogramowania, zabezpieczając jednocześnie przed wykradaniem poufnych danych przez hakerów.

Jedną z podstawowych funkcji firewall jest odcinanie portów, które nie są używane przez użytkownika bądź mogą stanowić zagrożenie dla komputera. System kontroluje również na bieżąco transmisje pozostałych danych.

Dostępne są dwa rodzaje zapory:

  • Sprzętowa – to klasyczne rozwiązanie znajdujące się w bramkach internetowych.
  • Programowa – są to oprogramowania pełniące funkcję systemu firewall, które instaluje się na komputerze. Monitorują przepływ danych między urządzeniem a środowiskiem zewnętrznym oraz stopują niekontrolowaną migrację danych (kradzież informacji i plików).

2. System antywirusowy

Zabezpieczenie sieci ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania komputerów, serwerów i urządzeń mobilnych. Specjalistyczne oprogramowania w sposób zautomatyzowany pobierają dostępne aktualizacje, umożliwiają szyfrowanie danych oraz szybko reagują na potencjalne zagrożenia. Skutecznym systemem ochronnym jest:

  1. Bitdefender – oprogramowanie gwarantuje doskonałą ochronę przed zaawansowanymi atakami poprzez wykrycie wirusa, jednocześnie blokując wszystkie podejrzane aplikacje, łącznie z anulowaniem wszelkich dokonanych przez nie zmian. Bitdefender to wydajność, proste zarządzanie oraz dostęp do plików jedynie dla autoryzowanych aplikacji. System ochronny jest idealnym rozwiązaniem dla każdego biznesu.
  2. Sophos – skuteczny, wielofunkcyjny program umożliwiający wykrycie złośliwych oprogramowań. Wspiera nie tylko funkcjonowanie komputerów i laptopów, lecz także urządzeń mobilnych, chmury czy sieci Wi-Fi. Ochrania wrażliwe dane, kontroluje system, wspomaga pracę sprzętu, pomaga zwalczyć wirusy i kody. Rozwiązanie bazuje na zaporach sieciowych i sztucznej inteligencji. Sophos to również ogromny wybór narzędzi, takich jak:
  • firewall,
  • wsparcie dla użytkowników VPN,
  • wspomaganie platformy Windows, Linux i Mac,
  • Mobile Control, czyli zabezpieczenie urządzeń mobilnych,
  • ochrona poczty,
  • kontrola aplikacji.

 

3. Backup

Backup, czyli kopia bezpieczeństwa to dane, które służą do odtworzenia informacji utraconych bądź uszkodzonych na skutek awarii systemu, ataku hakerskiego czy wirusów komputerowych. Doskonałym rozwiązaniem przechowywania informacji będzie backup w chmurze. Umożliwia on przeniesienie wszystkich istotnych dla firmy plików poza infrastrukturę przedsiębiorstwa, co zwiększa bezpieczeństwo danych oraz swobodny dostęp do informacji z dowolnego urządzenia stacjonarnego bądź mobilnego.

Bezpieczeństwo IT – dlaczego jest takie ważne?

Bezpieczeństwo systemu informatycznego, z którego korzysta firma jest niezwykle ważne, ponieważ znajdują się na nim poufne dane, które nie powinny być udostępnione publicznie. Aby ochronić różnego rodzaju urządzenia przed działaniem malware, warto zdecydować się na określone oprogramowania antywirusowe i zabezpieczające. Sprawdzają one dane pod kątem zainfekowanych przez wirusy plików, informują o potencjalnym zagrożeniu, chronią sprzęt przed kradzieżą, a także pomagają w szyfrowaniu połączeń przy użyciu VPN.

 

Jak oceniasz tę stronę?