Szukaj
Close this search box.

Bezpieczeństwo danych – 8 pomysłów w IT

Spis treści

Odpowiednie zabezpieczenie IT firmy jest bardzo ważne, ponieważ to właśnie w systemie znajdują się kluczowe dla działania przedsiębiorstwa dane, dotyczące klientów czy obrotów działalności. Aby ochronić się przed utratą istotnych informacji i plików na skutek awarii, ataku hakerskiego czy wirusa komputerowego, należy wdrożyć właściwe rozwiązania. W jaki sposób zabezpieczyć dane?

Bezpieczeństwo danyc

Administracja bezpieczeństwem

Rezygnacja z administracji bezpieczeństwem IT może prowadzić do wielu niebezpieczeństw. Aby system był prawidłowo chroniony, jednocześnie sygnalizując o ewentualnych zagrożeniach, warto zdecydować się na antywirus. Oprogramowanie zabezpiecza przed atakami malware (wirusy, roothity, spyware, exploity itd.). Równie ważna jest regularna aktualizacja bazy wirusów, systemu operacyjnego i włączenie zapory sieciowej.

1. Szyfrowanie urządzeń mobilnych

Szyfrowanie urządzeń mobilnych to kluczowa procedura pozwalająca zabezpieczyć dane firmowe. Obecnie coraz więcej pracowników pracuje poza siedzibą przedsiębiorstwa. Aby móc w pełni korzystać z zalet takiej formy zatrudnienia, zarządzając przy tym bezproblemowo mobilną infrastrukturą informatyczną, powinno się wdrożyć odpowiednie oprogramowanie.

2. Backup

Pomocnym rozwiązaniem jest backup, czyli kopia zapasowa danych, które mają posłużyć do odtworzenia oryginalnych plików w przypadku ich uszkodzenia bądź utraty. Informacje warto przenieść do chmury, co umożliwi łatwy i bezpieczny dostęp do plików w dowolnym czasie i miejscu, z każdego urządzenia z dostępem do Internetu.

3. Firewall

Jedną z zapór sieciowych jest firewall, czyli system informatyczny ochraniający komputer przed wprowadzaniem przez hakerów szkodliwego oprogramowania na urządzeniu oraz wykradaniem z niego poufnych plików. Firewall monitoruje transmisje danych. Sprawdza również połączenia sprzętu z zewnętrznym środowiskiem po to, by zablokować nieautoryzowaną migrację danych.

4. Sophos

Sophos to jeden z najlepszych programów antywirusowych dostępnych na rynku. Skutecznie zwalcza złośliwe oprogramowanie, wirusy, kody, blokuje spam, umożliwia szyfrowanie danych na dysku, monitoruje system, a także pozwala na szybsze przeglądanie stron internetowych.

5. Fortigate

Fortigate w sposób kompleksowy chroni firmę przed różnego rodzaju niebezpieczeństwem. Wśród najważniejszych zalet usługi można wymienić:

  • wydajność IPsec VPN – szyfrowanie sesji, kontrola i ochrona infrastruktury IT,
  • inspekcja SSL – odszyfrowanie i przechwytywanie złośliwych oprogramowań,
  • proste zarządzanie,
  • możliwość rozwoju usług oraz ich dopasowania do zmian zachodzących w przedsiębiorstwie.

6. Bitdefender

Bitdefender uznawany jest za jeden z najlepszych antywirusów. Zapewnia ochronę przed najbardziej zaawansowanymi atakami złośliwych oprogramowań, blokuje podejrzane aplikacje, jednocześnie umożliwiając dokonywanie jakichkolwiek zmian w plikach jedynie autoryzowanym aplikacjom.

Bezpieczeństwo danych

7. M365 Add-ons – Defender

Microsoft 365 Defender to usługa dla chmury, która zabezpiecza dane przed atakami, eliminując zagrożenie. Dzięki zaawansowanym funkcjom, M365 Defender automatycznie analizuje niebezpieczeństwo w domenach, wyróżnia się szybką reakcją, a także przywraca całkowite bezpieczeństwo.

8. Zapora sieciowa typu UTM

UTM to szereg funkcji zabezpieczających sieć na różnych płaszczyznach oraz automatyzacja licznych procesów związanych bezpośrednio z zarządzaniem bezpieczeństwem danych. Zapora sieciowa UTM jest doskonałym rozwiązaniem dla mniejszych i średnich firm.

 

Jak oceniasz tę stronę?