Szukaj
Close this search box.

Chmura Azure – Co to? Jak działa?

Spis treści

Aby obecnie szybko wdrożyć i zacząć zarządzać różnymi rozwiązaniami IT, nie trzeba dysponować fizyczną infrastrukturą IT, np. serwerownią, wystarczy zacząć korzystać z chmury obliczeniowej. Rozwiązanie to ułatwi przechowywanie danych, wykonywanie różnych działań z zakresu IT oraz znacznie poprawi organizację w firmie. Jedną z popularniejszych chmur jest oczywiście chmura Azure, produkt firmy Microsoft. Jak działa chmura Azure? Co warto o niej wiedzieć? Zachęcamy do przeczytania artykułu.

Platforma Azure to obecnie jedna z najprężniej rozwijających się chmur na świecie. Szeroki zakres usług, możliwość szybkiego i bezproblemowego zarządzania rozwiązaniami IT oraz optymalizacja i kontrola kosztów, to tylko nieliczne przyczyny, dzięki którym coraz więcej przedsiębiorców podejmuje decyzję o przeniesieniu zasobów firmy do chmury internetowej.

Chmura Azure

Czym jest chmura Azure?

Chmura Azure to platforma, ogromna serwerownia, z którą można się połączyć przy użyciu internetu. Użytkownik korzystający z niej otrzymuje dostęp do różnych aplikacji i zasobów IT, np. maszyn wirtualnych czy magazynów danych. Platforma ta może istnieć dzięki temu, że jej dostawca, w tym wypadku firma Microsoft, ma wiele nowoczesnych centrów danych, które są rozlokowane po całym kontynencie.

Co warto wiedzieć o chmurze Azure? Premiera tej platformy odbyła się w 2010 roku. Rejestracja jest bezpłatna, użytkownik płaci jedynie za korzystanie z zasobów chmury. Azure zapewnia wsparcie dla wielu języków oprogramowania, między innymi Java, C#. Aż 95% firm, znajdujących się na liście Fortune 500 korzysta z chmury Azure. Na świecie istnieje ponad 40 centrów, część z nich znajduje się również w Europie.

Chmura to sieć połączonych ze sobą serwerów, które pełnią określone funkcje. Przechowują dane, którymi można zarządzać, obsługują aplikacje, a także zapewniają dostęp do szeregu usług, m.in. poczty internetowej, sieci społecznych czy oprogramowania biurowego. Dzięki chmurze możliwe jest korzystanie z danych i plików z każdego urządzenia mającego dostęp do Internetu, w dowolnym czasie i miejscu.

Za pośrednictwem platformy Azure przedsiębiorca ma szansę zbudować własną infrastrukturę informatyczną, bazując przy tym na zewnętrznych usługach serwerowych. Nie jest konieczne zatem instalowanie różnego rodzaju niezbędnych w pracy narzędzi i aplikacji na własnych urządzeniach.

Dlaczego warto korzystać z Azure?

Aby móc korzystać z usług aplikacji w tradycyjnej formie, wymagane są magazyny danych czy sprawne i bezpieczne serwery, co wiąże się z poniesieniem wysokich kosztów przez użytkowników. Doskonałym rozwiązaniem jest zatem skorzystanie z chmury obliczeniowej. Migracja danych do Azure gwarantuje dostęp do przeróżnych usług działających w ramach infrastruktury serwerowej oraz zasobów znajdujących się w zewnętrznej sieci (systemy, aplikacje), których użytkowanie w innym przypadku byłoby ograniczone przez wzgląd na kwestie finansowe.

Chmura Azure to: funkcjonalność, proste zarządzanie kosztami firmy, bezpieczeństwo danych, a także możliwość konfiguracji środowiska informatycznego, przy jednoczesnym uwzględnieniu najważniejszych usług i funkcji dla określonego przedsiębiorstwa.

Chmura Azure – jak działa? Praktyczne zastosowanie

Chmura Azure Microsoft ma wiele praktycznych zastosowań. Przede wszystkim pozwala na tworzenie elastycznych i dopasowanych do potrzeb, środowisk serwerowych, które bazują na wielu zróżnicowanych platformach. Chmurę Azure Microsoft można wykorzystać również do pisania dowolnych aplikacji, np. webowych, a także do ich testowania i hostowania. Chmura pozwala też na przetwarzanie i analizę zbieranych danych, np. przy wykorzystaniu loT.

Usługi w chmurze Azure

Azure pozwala na zarządzanie nowoczesnymi narzędziami i aplikacjami bez jakiegokolwiek inwestowania w indywidualną infrastrukturę IT. Najważniejsze funkcje chmury to:

 • Usługi mobilne – dzięki tej opcji możliwe jest zarówno tworzenie aplikacji na takie systemy, jak Android, Apple iOS czy Windows Phone, jak i ich poszerzenie o kilka dodatkowych funkcji, np. uwierzytelnianie lub bezpieczne gromadzenie zasobów na dysku.
 • Bazy danych SQL – usługi SQL to projektowanie i wzbogacanie o kolejne opcje aplikacji w zewnętrznej infrastrukturze oraz raportowanie SQL.
 • Witryny Sieci Web – daje możliwość tworzenia stron internetowych w chmurze, co wpływa znacząco na niezawodność aplikacji.
 • Backup danych – umożliwia nie tylko tworzenie kopii zapasowych, lecz także ich zarządzanie, przy równoczesnym wykorzystaniu najlepszych narzędzi zabezpieczających dane.
 • Menedżer ruchu – opcja pozwala zarządzać ruchem przychodzącym, niezależnie od tego czy usługi są obsługiwane przez profesjonalne data center czy inne jednostki.
 • Storage – magazyn danych do przechowywania plików, tabel czy dysków wirtualnych.

 

 

Jakie usługi chmury Azure można wyodrębnić?

Co ciekawe, chmura Azure oferuje ponad 200 usług mniej lub bardziej znanych, podzielonych na 18 kategorii. Do najpopularniejszych na pewno można zaliczyć:

 • Azure Virtual Machines – czyli maszyny wirtualne. Usługa pozwala na szybkie uruchamianie maszyn wirtualnych z systemem Windows lub Linux.
 • Azure Batch – usługa obliczeniowa chmury, dzięki której można w szybki sposób wykonać wiele zadań, np. wyrenderować wideo.
 • Azure Cloud Services – tworzenie aplikacji w chmurze, których między innymi wydajność jest obsługiwana przez Azure.
 • Azure File Storage – usługa, która pozwala na przechowywanie plików w chmurze. Odpowiednik klasycznych udziałów sieciowych systemu Windows.
 • Azure DNS – umożliwia hostowanie domen w infrastrukturze MS Azure.

Podsumowanie

Fizyczne serwerownie stają się obecnie coraz mniej popularne. Firmy decydują się na wdrażanie rozwiązań nowoczesnych, które znacznie ułatwią im wykonywanie różnych działań z zakresu IT, niezależnie od tego, w jakim miejscu będą znajdować ich pracownicy. Jedną z coraz częściej wykorzystywanych platform, zastępującą fizyczne serwerownie, jest chmura Azure Microsoft. Pozwala tworzyć dopasowane do potrzeb środowiska serwerowe, umożliwia też tworzenie aplikacji czy przechowywanie danych.

Dzięki wdrożeniu platformy przez specjalistów, obsługa Azure jest niezwykle prosta, a jej działanie bezproblemowe i skuteczne. System złożony jest z szeregu produktów zintegrowanych z chmurą danych, które umożliwiają bezpieczne przechowywanie plików, zarządzanie kopiami zapasowymi, monitoring kosztów czy wdrażania aplikacji internetowych w zewnętrznej infrastrukturze.

Administracja Azure to rozwiązanie, na które warto się zdecydować. Doświadczeni administratorzy IT nie tylko dokonują migracji do chmury, lecz także pomagają w doborze produktów i usług dostosowanych do konkretnego biznesu oraz dbają o elastyczność zasobów.

5/5 - (1 głosów)