Szukaj
Close this search box.

Outsourcing IT dla firm – Czym jest? Jakie są cele?

Spis treści

W ciągu ostatnich kilkunastu lat branża informatyczna systematycznie się rozwijała. Przekazanie obsługi informatycznej firmie zewnętrznej, oznacza nie tylko brak konieczności tworzenia wewnętrznej struktury IT, która generuje wysokie koszty, lecz także całkowite skupienie na realizacji najważniejszych zadań z zakresu działania przedsiębiorstwa. Czym dokładnie jest outsourcing IT?

 

Outsourcing IT – co to?

Outsourcing to skrót utworzony z trzech angielskich słów – outside-resource-using, co oznacza wykorzystanie źródeł zewnętrznych, a więc zlecenie działań firmie z zewnątrz. Outsourcing IT to zatem przejęcie przez specjalistyczną firmę informatyczną części obowiązków na podstawie zawartej umowy. Ma to na celu zarówno obniżenie kosztów, jak i dostęp do profesjonalnej i wykwalifikowanych specjalistów szeroko rozumianego IT.

Jedną z najczęściej spotykanych form outsourcingu są usługi internetowe i obsługa aplikacji, a także rozwiązania chmurowe dla firm. Przedsiębiorcy bardzo chętnie korzystają z kompleksowego wsparcia w realizacji usług takich jak:

Firmy bazujące na rozbudowanych systemach informatycznych (systemy finansowe, księgowe, zarządzania zasobami) bardzo często decydują się na obsługę sieci komputerowych oraz usługę utrzymania infrastruktury.

Jaki jest cel outsourcingu IT?

Głównym celem outsourcingu jest poprawa efektywności oraz zmniejszenie kosztów bezpośrednio z tym związanych. Zwykle przedsiębiorca nie decyduje się na zatrudnienie specjalistów z różnych dziedzin przez wzgląd na kwestie finansowe, co w znaczący sposób wpływa na długość przeprowadzanych prac. Zewnętrzna firma dysponuje profesjonalnym zespołem techników i inżynierów, którzy skutecznie i szybko usuną ewentualne awarie, podejmując przy okazji szereg działań zapobiegawczych, które pozwolą uniknąć podobnych problemów w przyszłości.

Skorzystanie z outsourcingu IT to również zwiększone bezpieczeństwo i niezawodność systemów. Doświadczeni specjaliści nie tylko doradzą, jakie rozwiązania informatyczne należy wdrożyć w przypadku konkretnej firmy, lecz także pomogą rozwinąć działalność. Zewnętrzne firmy korzystają z najnowszych technologii IT, dzięki którym możliwe jest zyskanie przewagi na konkurencyjnym rynku gospodarki.

Ponadto outsourcing IT pozwala zminimalizować koszty związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, nie rezygnując przy tym z jakości usług i wykwalifikowanej kadry pracowniczej. Jest to możliwe dzięki:

  • braku konieczności zatrudniania wielu specjalistów z różnych dziedzin,
  • eliminacji wydatków związanych ze szkoleniami z zakresu IT,
  • zminimalizowaniu obciążeń podatkowych (również składki ZUS),
  • nie ponoszeniu nakładów związanych ze stworzeniem nowych miejsc pracy oraz zakupem potrzebnych narzędzi.

 

Outsourcing IT – dla kogo?

Outsourcing IT to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich przedsiębiorców, którym zależy na jak najlepszej jakości usług, jednak ich własna kadra informatyczna nie jest w stanie zagwarantować oczekiwanego poziomu prac. Sprawdzi się również świetnie w przypadku firm, w których nie ma działu IT, które nadal się rozwijają bądź są zmuszone do ograniczenia kosztów.

Jak oceniasz tę stronę?