Szukaj
Close this search box.

Wirtualizacja serwerów – Co to? Czy warto?

Spis treści

Obecnie coraz więcej przedsiębiorców korzysta z różnego rodzaju systemów komputerowych, które bardzo często wymagają zastosowania centralnego serwera. Zakup kilku serwerów dla danych systemów wiąże się z poniesieniem wysokich kosztów. Ze względów bezpieczeństwa niewskazane jest również instalowanie kilku programów na jednym serwerze.

W takim przypadku pomocnym rozwiązaniem okazuje się ich wirtualizacja. Technologia nie tylko podnosi poziom bezpieczeństwa serwerów konkretnej firmy, lecz także obniża koszty finansowe i czasowe. Na czym dokładnie polega?

 

Wirtualizacja serwerów – co to takiego?

Wirtualizacja to technologia, dzięki której możliwe jest wydzielenie wielu środowisk w ramach jednego serwera. Każda maszyna wirtualna może zatem funkcjonować niezależnie od pozostałych, dzięki temu że posiada własny system operacyjny. W ten sposób zwiększa się skuteczność ochrony danych, jak i kontroluje dostęp do aplikacji, usług czy informacji, co jest niezwykle ważne w przypadku programów księgowych, poczty elektronicznej czy oprogramowania służącego do planowania zasobów firmy (system ERP).

Korzystanie wyłącznie z jednego serwera, który obsługuje różne systemy jednocześnie, zezwala na lepsze wykorzystanie poszczególnych maszyn oraz szybsze działanie całego mechanizmu. Użytkownik może w pełni korzystać z zasobów serwera i jego mocy obliczeniowej, co wpływa bezpośrednio na usprawnienie pracy wewnątrz przedsiębiorstwa oraz samego procesu obsługi klientów.

Wirtualizacja wiąże się również z obniżeniem kosztów związanych z energią oraz zakupem i utrzymaniem różnego rodzaju sprzętów komputerowych, ponieważ ogranicza się do kupna zaledwie jednego serwera. Jest to zatem ekonomiczne rozwiązanie.

Wirtualizacja pomaga w przywracaniu pracy po usterce, tworzeniu kopii bezpieczeństwa i klastrów wysokiej dostępności składających się z kilku serwerów fizycznych, które gwarantują nieustanny dostęp do usług, nawet wtedy gdy dojdzie do uszkodzenia jednego urządzenia.

Wirtualizacja serwerów – narzędzia

W trakcie procesu wirtualizacji serwerów można skorzystać z różnych narzędzi. Wybór określonego rozwiązania podyktowany jest przede wszystkim dostępnymi środkami finansowymi oraz potrzebami. Wirtualizację można przeprowadzić zatem w oparciu o następujące technologie:

  1. Hyper-V – jest to oprogramowanie Microsoft przeznaczone do zarządzania maszynami wirtualnymi, dostępne samodzielnie lub jako jedna z funkcji Windows.
  2. VMware – najpopularniejsze oprogramowanie do wirtualizacji. Oferuje wiele profesjonalnych narzędzi do zarządzania wirtualnym środowiskiem, rozwiązaniami cloud computing oraz wirtualizacji serwerów i desktopów.

 

Podsumowanie

Wirtualizacja serwerów to doskonałe rozwiązanie dla średnich i dużych firm. Usprawnia działanie przedsiębiorstwa podczas awarii serwera fizycznego dzięki dostępności aplikacji high availability. Zwiększa bezpieczeństwo danych, ułatwia ich ewentualne odzyskanie, a także polepsza stabilność systemów. Dodatkowo optymalizuje zużycie zasobów serwera oraz redukuje koszty związane z zakupem kilku/kilkunastu urządzeń.

5/5 - (1 głosów)