Szukaj
Close this search box.

DRaaS – co to?

Spis treści

Usługi DRaaS

Usługi DRaaS (Disaster Recovery as a Service – odzyskiwanie danych po awarii jako usługa) to nie tylko backup danych. Kluczowym aspektem tych usług jest korzystanie z dostawcy jako wsparcia w planowaniu, testowaniu i wdrażaniu procedur odzyskiwania po awarii.

Zakres DRaaS obejmuje tworzenie kopii zapasowych całych środowisk produkcyjnych i przesyłanie ich do oddzielnej, zewnętrznej lokalizacji, często jest to centrum danych dostawcy usługi. W przypadku nagłego przestoju głównego centrum danych – wynikającego z katastrofy naturalnej, awarii sprzętu czy ataku cybernetycznego – możliwe jest szybkie uruchomienie kopii zapasowej z tej zewnętrznej lokalizacji.

Gdy pierwotne centrum danych wróci do normalnego funkcjonowania, można przełączyć się z powrotem, uwzględniając wszelkie zmiany danych, które zaszły podczas awarii, co minimalizuje ryzyko utraty danych. Dostawca usługi często pomaga w koordynacji procesów przełączania się na systemy awaryjne i powrót do normalnego funkcjonowania po awarii.

W skrócie, usługa DRaaS działa poprzez ciągłe kopiowanie i replikację danych i systemów IT na zdalne serwery w chmurze. W razie awarii, organizacja może szybko przywrócić swoje operacje korzystając z tych kopii. Jest to szczególnie ważne dla utrzymania ciągłości działania biznesu i minimalizowania przestojów oraz strat finansowych związanych z utratą danych.

Kluczowe zalety DRaaS

Kluczowe zalety DRaaS obejmują:

  1. Zmniejszenie czasu przestoju – natychmiast przywróć działalność, od pojedynczych plików aż po całe centrum danych.
  2. Nieprzerwana dostępność – zapewnij ciągłość działania i zabezpiecz się przed zakłóceniami oraz katastrofami naturalnymi, współpracując z ekspertem.
  3. Skalowanie w przystępnej cenie – zdobądź możliwości korporacyjnego odzyskiwania po awarii bez konieczności inwestowania w dodatkowe centrum danych.

DRaaS jest ważnym elementem strategii zarządzania ryzykiem i ciągłością działania w dzisiejszym cyfrowym krajobrazie biznesowym.

Parametry DRaaS

DRaaS posiada dwa kluczowe parametry: RTO (Recovery Time Objective) oraz  RPO (Recovery Point Objective).

RTO – Recovery Time Objective

RTO dotyczy maksymalnego czasu, przez który aplikacja lub system może pozostać niedostępny dla firmy w wyniku awarii. Cel DRaaS w tym aspekcie polega na minimalizacji tego czasu przestoju, aby zapewnić, że działalność firmy może być wznowiona jak najszybciej. RTO jest zazwyczaj mierzony w minutach i koncentruje się na szybkości odtwarzania usług po awarii.

RPO – Recovery Point Objective

RPO odnosi się do maksymalnego akceptowalnego okresu, w którym mogą zostać utracone dane przed awarią. Jest to zatem miara, która określa, ile danych firma jest gotowa „poświęcić” lub stracić w wyniku awarii. RPO jest zazwyczaj mierzony w sekundach i skupia się na częstotliwości tworzenia kopii zapasowych danych. Im częstsze tworzenie kopii zapasowych, tym mniejsza potencjalna utrata danych.

Dlaczego wybrać DRaaS?

Celem DRaaS jest więc zapewnienie, że czas odtwarzania (RTO) i punkt odzyskiwania (RPO) są optymalne w stosunku do potrzeb i możliwości finansowych firmy. Im krótszy RTO i RPO, tym szybciej i z mniejszymi stratami firma może się odbudować po awarii, ale wiąże się to zwykle z wyższymi kosztami usługi. Wybór odpowiednich parametrów RTO i RPO w ramach usługi DRaaS zależy od specyficznych wymagań biznesowych i tolerancji na ryzyko danej organizacji.

  • 31% osób decyduje się na to rozwiązanie, aby zredukować obciążenie swojego wewnętrznego zespołu IT.
  • 32% korzysta z niego dla regularnego testowania możliwości odzyskiwania danych.
  • 31% potrzebuje spełnić określone wymogi prawne.
  • 35% wybiera usługodawcę DRaaS, kierując się ochroną danych.

Źródło: Raport Cloud Protection Trends for 2023

Szybkie przywrócenie danych z Veeam

Lizard jako Gold Partner marki Veeam, dostarcza kompleksową ochronę danych.

  • Veeam Backup & Replication to rozwiązanie umożliwiające szybkie, giętkie i solidne backupowanie oraz przywracanie i replikowanie środowisk wirtualnych. Oferuje ono wydajne opcje, w tym zaawansowaną replikację oraz możliwość przełączenia na tryb awaryjny dla efektywnego odzyskiwania po katastrofach.
  • Veeam Cloud Connect, będąca częścią Veeam Backup & Replication, oferuje użytkownikom intuicyjne narzędzia do odzyskiwania po awarii przez bezpieczny portal internetowy, co eliminuje potrzebę ponoszenia kosztów i wysiłku związanego z utrzymaniem dodatkowej infrastruktury.
5/5 - (1 głosów)