Szukaj
Close this search box.

Czym różni się replikacja od backupu danych?

Spis treści

Zarządzanie danymi obejmuje skuteczne zbieranie, przetwarzanie i udostępnianie informacji, aby były one użyteczne dla organizacji. Kluczowe jest zapewnienie bezpieczeństwa tych danych, co jest istotne w dzisiejszym świecie biznesu. Skuteczne zarządzanie danymi nie tylko spełnia wymagania prawne, ale także sprzyja rozwojowi firmy. Strategiczne wykorzystanie danych może dać przewagę na rynku, poprawić ofertę produktów i usług, oraz wzmocnić relacje z klientami. Dane są cenne dla podejmowania decyzji, zrozumienia potrzeb klientów, optymalizacji procesów operacyjnych i tworzenia strategii marketingowych. Odpowiednie zarządzanie danymi zwiększa efektywność organizacji i pomaga lepiej zrozumieć potrzeby klientów, co może prowadzić do wzrostu sprzedaży. Zarządzanie danymi minimalizuje również ryzyko incydentów, które mogą zakłócić działalność firmy, a kluczową rolę odgrywa tu backup danych.

Replikacja danych

Replikacja danych to proces tworzenia dokładnych kopii danych w czasie rzeczywistym lub prawie rzeczywistym i przechowywanie ich w innej lokalizacji. Jest to ciągły proces, zapewniający dostępność i szybki dostęp do danych, szczególnie w przypadku awarii. Zapewnia także ochronę przed awariami sprzętowymi i innymi problemami infrastrukturalnymi oraz geograficzną dywersyfikację w celu ochrony przed regionalnymi katastrofami.

Backup danych

Backup danych to proces tworzenia kopii zapasowych danych dla ich późniejszego odzyskania. Jest ważne, aby był regularnie testowany i zarządzany zgodnie z procedurami i przepisami prawnymi. Backupy mogą być przechowywane lokalnie lub w chmurze, na przykład na platformach takich jak Microsoft Azure. Backup w chmurze ma wiele zalet, w tym wysoką skalowalność, dostępność z dowolnego miejsca na świecie, zaawansowane narzędzia do ochrony danych, automatyzację procesu oraz możliwość optymalizacji kosztów. Jednak należy również uwzględnić potencjalne wyzwania, takie jak koszty transferu danych czy konieczność przestrzegania przepisów prawnych. Główne cechy backupu danych obejmują regularność, możliwość odzyskiwania danych, długoterminowe przechowywanie, ochronę przed różnymi zagrożeniami i możliwość przywrócenia systemu do określonego punktu w czasie.

Przyczyny utraty danych

Najczęstsze przyczyny utraty lub uszkodzenia danych w aplikacjach typu SaaS to:

  1. Awaria/niedostępność usługi – 35%
  2. Złośliwe usunięcie na skutek cyberataku – 34%
  3. Przypadkowe usunięcie – 33%
  4. Zamknięcie konta – 29%
  5. Niewystarczający lub wadliwy mechanizm backupu – 28%
  6. Nasze rozwiązanie do backupu nie obsługuje aplikacji SaaS związanych
  7. z wymienionymi danymi – 26%
  8. Niezrozumienie zasad przechowywania usuwania obowiązujących w usłudze 24%
  9. Złośliwe usunięcie przez pracownika 23%
  10. Błędna konfiguracja / aktualizacja schematu – 20%

*Raport ESG, SaaS Data Protection: A Work in Progress 2022,

Rozwiązania Veeam

Veeam Backup oferuje proste, zautomatyzowane rozwiązania do backupu danych w chmurze i replikacji danych, umożliwiając łatwy dostęp i szybkie odzyskiwanie, a także zdalne zarządzanie danymi.

Replikacja a backup

Podsumowując, replikacja danych zapewnia ciągłość działania poprzez ciągłe kopiowanie danych, natomiast backup danych pozwala na ich długoterminowe przechowywanie i odzyskiwanie w różnych sytuacjach. Oba procesy są kluczowe dla kompleksowego planu zarządzania danymi, zapewniając maksymalne bezpieczeństwo i dostępność informacji.

5/5 - (1 głosów)